Základem brusného systému Koch jsou dva brusné kotouče zhotovené z přírodních vláken. Každý z kotoučů ma svoji specifickou tvrdost.
Kotouče je možné umístit vedle sebe na hřídel o průměru 12 mm. V ideálním případě by měl rozestup mezi oběma činit 20 mm. Pro široké nástroje od šířky čepele 20 mm je vhodné použití dvou stejných kotoučů umístěných těsně vedle sebe.
Bílý kotouč (tvrdý) je vhodný pro rovná dláta, nože a všechny nástroje se zcela rovným ostřím. Kotouč je maximálně stabilní.
Šedý (tmavý) kotouč sestává z měkčího elastického jádra, který při zahřání třením přejímá tvar libovolného profilovaného dláta.
Oba kotouče je nutné umístit ve směru rotace od těla. Správný směr otáčení pro každý kotouč je naznačen šipkou. Optimální je rychlost otáček 1500 U/min, bez větších problémů pracuje systém v rozmezí 800 až 2000 otáček za minutu. Vyšší otáčky mohou již teplem mírně ovlivnit ostří nástroje, nicméně při žádné rychlosti rotace nemůže nikdy dojít k přehřátí a znehodnocení ostří!
Pro správné naostření systémem Koch je nutné, aby nástroje byli hrubě předbroušeny, respektive měli požadovanou formu (například správný úhel ostří). Pak již stačí ostří přitlačit ke kotouči a výsledkem je po několika sekundách dokonale nabroušený nástroj. U nástrojů s rovným ostřím je nutné relativně rychlý pohyb ze strany na stranu. Setrvání na jednom místě by mělo za následek nerovnoměrné nabroušení ostří.
Důležitou podmínkou dokonalého broušení je optimálně nanesená vrstva brusné pasty a zahřátí kotouče na provozní teplotu.